Helikopter zdalnie sterowany - jak wybrać? czy warto?

| 0 Komentarzy
Zdalnie sterowane helikoptery mogą dostarczyć niezwykłych wrażeń. Ich pilotowanie to nie tylko świetna zabawa, ale również wyraz pasji i zainteresowań. Coraz więcej osób sięga po helikoptery zdalnie sterowane w ramach prezentu dla dzieci i dorosłych. Podpowiemy, jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Zobacz również artykuły:

Jak wybrać drona? Czy warto go kupić?

Jak wybrać mysz komputerową?

Mini PC - jak wybrać mały komputer?

Helikoptery zdalnie sterowane trafiają do coraz większej ilości domów. Ich obsługa dostarcza rozrywki i pomaga rozwijać zainteresowania. W sklepach można znaleźć modele w różnych przedziałach cenowych i o zróżnicowanych możliwościach. Który wybrać?

Przed zakupem warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Najważniejsza to przeznaczenie urządzenia. Zupełnie inne potrzeby będzie miał doświadczony pasjonat, a inne początkujący użytkownik.

  • Helikopter zdalnie sterowany dla dzieci – raczej nie będzie to model z wyższej półki. Dla dziecka warto wybrać coś w niższej cenie. Do wyboru są modele sterowane radiowo o 3 lub 4 kanałach lub modele na podczerwień.
  • Helikopter zdalnie sterowany dla dorosłych – może być to tani model na początek lub maszyna za kilka tysięcy złotych. Wiele zależy od potrzeb i oczekiwań oraz od stopnia zaawansowania użytkownika.
  • Helikopter zdalnie sterowany dla początkujących – nie warto na pierwszy zakup przeznaczać zbyt dużej kwoty. Na początek wystarczy proste urządzenie z niższej lub średniej półki cenowej. Warto wybrać modele na podczerwień do przetestowania w pomieszczeniach lub te, które są sterowane radiowo i można je użytkować w terenie.

 

Helikopter sterowany radiowo czy na podczerwień?

  • Modele sterowane przez podczerwień (IR) są przeznaczone głównie do użytku w pomieszczeniu. Sterowanie takim urządzeniem jest proste, sygnał w pomieszczeniu odbija się od ścian i trafia do odbiornika, dzięki temu możliwe jest wykonywanie dowolnych manewrów. Model na podczerwień raczej nie nadaje się do użytkowania na zewnątrz z uwagi na to, że wówczas sygnał nie ma się od czego odbijać i nie trafia do odbiornika.
  • Helikoptery sterowane radiowo (Rc) mogą być używane we wnętrzach oraz na zewnątrz. Fale radiowe rozchodzą się we wszystkich kierunkach, przenikają przez przeszkody i bez problemu trafiają do odbiornika. Modele sterowane radiowo mogą działać na różnych częstotliwościach.

Helikopter sterowany radiowo – częstotliwości i kanały

Helikoptery sterowane radiowo pracują na różnych częstotliwościach i mogą posiadać różną liczbę kanałów. Częstotliwości, o których mowa to:

  • 40 Mhz
  • 27 Mhz
  • 2,4 Ghz

Częstotliwości: 40 oraz 27 Mhz są najczęściej spotykane. Posiadają określoną liczbę kanałów (informacja o tej liczbie znajduje się w specyfikacji każdego helikoptera sterowanego radiowo).

Najlepsze helikoptery zdalnie sterowane.

 

Ile kanałów powinien mieć helikopter zdalnie sterowany?

Do sprawnego poruszania się helikopter wykorzystuje minimum 3 kanały, ale dopiero modele o 4 kanałach zapewniają większe możliwości sterowania. Jaka jest różnica między helikopterem z 3 i 4 kanałami?

  • Helikopter o 3 kanałach, by lecieć w bok, musi się obrócić przodem do danego kierunku. Jego obsługa jest za to łatwiejsza dla początkującego pilota.
  • Helikopter o 4 kanałach może lecieć bezpośrednio w bok bez obracania się przodem do kierunku lotu. Jego obsługa jest trudniejsza.
  • W sprzedaży można także znaleźć helikoptery o 6 kanałach, które można polecić użytkownikom doświadczonym. Te urządzenia pracują analogicznie do prawdziwego helikoptera. Sterowanie nimi powoduje zmianę konta nachylenia wirnika. Helikoptery tego typu oferują wiele możliwości i są w stanie wykonać nawet najbardziej wymyślne akrobacje, ale wymagają wiele umiejętności i wprawy od pilotującej osoby.

 

Ile wirników powinien mieć helikopter zdalnie sterowany?

Ta różnica nie ma wielkiego wpływu na sterowanie urządzeniem, wpływa jednak dość zasadniczo na samą mechanikę lotu.

  • Helikopter jednowirnikowy – polecany dla osób zaawansowanych w pilotowaniu podobnych urządzeń. Wymaga od użytkownika dobrej koordynacji. Helikoptery jednowirnikowe bywają dość szybkie, co dostarcza użytkownikowi świetnych wrażeń.
  • Helikopter dwuwirnikowy – polecany dla początkujących. Dwa wirniki, które obracają się w przeciwnych kierunkach, zapewniają urządzeniu bardzo dobrą stabilizację i sprawiają, że pilotowanie takiego helikoptera nie powinno sprawiać problemów nawet najmłodszym i niedoświadczonym osobom.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie helikoptera zdalnie sterowanego?

Najważniejsze kryteria wyboru to określenie sposobu użytkowania oraz kompetencji użytkownika. Dla osób zaawansowanych można polecić modele czterokanałowe z jednym wirnikiem, dla początkujących lepsze będą modele dwuwirnikowe. Jednak to nie wszystko. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • Wielkość i waga urządzenia – lżejsze modele będą znacznie bardziej podatne na ewentualne podmuchy wiatru. Jeśli urządzenie ma być użytkowane na zewnątrz budynku, powinno być odpowiednio wyważone oraz posiadać na tyle solidny silnik, by stawić opór lekkim podmuchom wiatru, w przeciwnym razie pilotowanie będzie możliwe tylko w zacisznej okolicy i przy bezwietrznej pogodzie. Duży helikopter zdalnie sterowany będzie także bardziej stabilny.
  • Maksymalna prędkość lotu – szczególnie szybkie bywają helikoptery jednowirnikowe. Dokładne parametry lotu powinny być podane w specyfikacji urządzenia.
  • Zasięg – helikopter zdalnie sterowany o dużym zasięgu dostarczy znacznie więcej frajdy. Modele na dłuższe dystanse to wyłącznie urządzenia sterowane radiowo. Maksymalny zasięg helikoptera można znaleźć w specyfikacji poszczególnych modeli.
  • Sposób zasilania – helikoptery zdalnie sterowane mogą posiadać różne rodzaje zasilania. Najpopularniejsza opcja to helikopter na baterie, ale można spotkać także wersje spalinowe. W każdym z modeli należy zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Modele elektryczne powinny mieć mocną baterię, a spalinowe pracować ekonomicznie na określonej ilości paliwa.
  • Opcje dodatkowe – helikoptery zdalnie sterowane to niezwykle szeroka gama urządzeń. Warto zwrócić uwagę na wszelkie dodatki i bajery, w jakie są wyposażone. Szczególnie ciekawe możliwości stwarzają helikoptery zdalnie sterowane z kamerą. Pozwalają na tworzenie nagrań z lotu, co znacznie podnosi ich atrakcyjność. 
4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.